מכתב פתוח לחברי מועצת העיר אשקלון

1 48

יורי זמושצ׳יק נסער כמו תושבים רבים מההתפתחויות האחרונות בעיר אשקלון. זמושצ׳יק, חבר מועצת העיר לשעבר ופעיל חברתי נמרץ בקרב האוכלוסיה הרוסית פונה מתוך היכרות, לחברי מועצת העיר אשקלון שממלאים פיהם מים. הנשים והגברים מבינהם, הצעירים והוותיקים, החילונים וגם הדתיים שנדמה שהמוסר אצלהם בפרשות האחרונות פשוט הלך לישון.

מאת: יורי זמושצ׳יק
חברי מועצת העיר אשקלון – תחשבו עכשיו, או שיהיה מאוחר מדי!
אני, כמו רוב אזרחי ישראל, מודאג יותר ויותר מהתפשטות השחיתות. הפעילות העירונית מספקת קרקע פורייה למעשי שחיתות. למרבה הצער, פעם אחר פעם עולות טענות וחשדות כלפי ראשי ערים בעניין זה.
במהלך פעילותי רבת השנים במועצת העיר (כי סגן ראש העירייה וחבר מועצת העיר), בשליחות הציבור שבחר בי, צברתי ידע וניסיון הגורסים כי בנוסף לטבעם של בני האדם, המתפתים לעיתים למעשי שחיתות, קיימות נסיבות אובייקטיביות התורמות להיווצרות רקע נוח למעשי השחיתות.
yuriZפעילות העירייה מתבצעת לעיתים קרובות במסגרת "חקיקה" של משרדי הממשלה השונים (רשות מבצעת), ולא של הכנסת (רשות מחוקקת), בפיקוח לא אפקטיבי של משרד הפנים, עם התחלפות שרים תדירה. על רקע זה, נשמר המבנה הארכאי של מערכת הניהול העירונית, אשר הופכת לפחות ופחות רלוונטית לתנאים והסביבה המודרניים, המתפתחים ומשתנים ללא הרף. מה היינו אומרים אילו ראש הממשלה היה ממנה בעצמו את היועץ המשפטי לממשלה או את מבקר המדינה, ובכך הם היו תלויים בו לפרנסתם? ברור שבמצב דמיוני זה, לא ניתן היה לצפות לעריכת ביקורת כלשהי על פעילות ראש הממשלה, כפי שהדבר מתרחש במדינות טוטליטריות.
אך זה בדיוק מה שקורה בעיר שלנו! הן היועץ המשפטי לעירייה והן מבקר העירייה תלויים ברצונו הטוב של ראש העיר! המוקדים הרגישים והחשופים ביותר לשחיתות אפשרית בעיריות, הן הוועדה לתכנון ולבנייה, וועדת המכרזים, כמו גם המחלקה לרישוי עסקים והחברה הכלכלית העירונית. למרבה הצער, כל דיון בנעשה בתחומים אלה מונע ממועצת העיר (וגם מהציבור של העיר). במצב זה, אין כל בקרה אפקטיבית על הפעילויות העיקריות של העיר.

לכל הטורים של יורי זמושצ׳יק – לחצו כאן!

עירנו אשקלון נקלעה זה מכבר למשבר מנהיגותי קשה, המקרין על המערכת הפוליטית והמנהלית, שמעדיפה האינטרס האישי והקבוצתי על פני האינטרס הציבורי.
במצב זה, בולט המחסור בבלמים ואיזון בהגנה מפני ניצול לרעה של סמכויות, ראש העירייה איתמר שמעוני מתייחס לאופוזיציה במועצת העיר כאל מטרד, שבהעדר אפשרות לסלקו, יש להתעלם ממנו. נראה שחברי המועצה לא מבינים כי אופוזיציה היא נשמת אפה של הדמוקרטיה. ככל שאופוזיציה פחות פעילה, כך נוטה המשטר לשקוע בסיאוב ובשחיתות. לעומת זאת, שיתוף האופוזיציה בתהליך קבלת ההחלטות משפר את תפקוד העירייה ומהווה בלם בפני כל ניסיון לסטות מדרך הישר.

הסירוב של הקואליציה, בהנהגתו והכוונתו של ראש העיר, לדון בהצעותיה השונות של האופוזיציה, גורם לנזק ההולך ומצטבר, נזק שספק אם ניתן יהיה לתקנו בעתיד.
אני תומך בהענקת מרחב פעולה גדול מאוד לראש העיר, וזאת כדי לאפשר לקדם את הנושאים החשובים שעל סדר היום. אך עודף הסמכות והכוח חייבים לבוא במקביל ליצירת איזון ובלמים אפקטיביים. את המטרה הזו ניתן להשיג על-ידי הפיכת כל מנגנוני העיר לשקופים בפני חברי מועצת העיר והציבור.

אל תחשושו מפני גילוי פעילות ברבים. לא רק שהדבר לא יפריע, הוא דווקא יסייע ביד לקדם כל נושא, על-ידי מתן לגיטימציה ציבורית לפעילות. כך תפגין מנהיגות ציבורית ותזכה להערכה ולתמיכה מכל תושבי העיר ונציגיהם.
אל תתמקד במאמצים להוכיח שאתה תמיד צודק ושרק אתה יודע מה לעשות ואיך. אינך צריך לגרום להתנגשות מתמדת בין אידיאלים לאינטרסים, כי ברוב המקרים ניתן לגשר עליהם על-ידי שיתוף כל חלקי מועצת העיר. ובעיקר, אל תעמיד למבחן הציבור את השאלה אם מה שמניע אותך הוא האינטרס הציבורי או האינטרס האישי: התשובה הציבורית לשאלה זו לעולם לא תחמיא לך. פתוחה בפניך דרך קלה לפעול ללא צורך בהגעה להתנגשות האינטרסים: כל שעליך לעשות הוא לכבד את האופוזיציה ולשתף אותה בדיון הקולקטיבי, על הנושאים מורכבים שביסוד ניהול העיר. קל יותר לקיים את החוקים מאשר לחפש בהם פרצות. אם תבחר בשקיפות בקבלת ההחלטות, תוכל לזהות מבעוד מועד טעויות אפשריות, ובכך תיעל מאוד את תוצאות פעילותך.
מנהיגות אינה צומחת על קרקע של תחמנות, והיא אינה יכולה לפרוח במחשכים.
אל תשכחו כי הפירות המורעלים יבשילו בקרוב.

Loading...