מזימת הגדלת הארנונה – רגע (של שפל) היסטורי

1 33

הביטוי " רגע היסטורי " שגור בפיהם של פוליטיקאים. בדרך כלל משתמשים בביטוי כדי להדגיש, לחזק, ולהאדיר החלטה שלדעת המחליט היא חשובה ומשמעותית לציבור. נראה לי שהחלטה שעמדה לקבל עיריית אשקלון בנושא הגדלת הארנונה זכאית לתואר "החלטה היסטורית". רק שהפעם, במובן השלילי של הביטוי – חבר מועצת העיר לשעבר, יורי זמושצ׳יק במאמר אישי על מזימת הגדלת הארנונה.

מאת: יורי זמושצ׳יק
אנסה להסביר….
במשך יותר מ 30 שנה הנהלת העיר , באישורה של מועצת העיר, הצליחה לשמור על עליה מינימלית של הארנונה על פי עידכון כלל ארצי של משרד הפנים. למרות זאת, אשקלון הפכה להיות מ "כפר עירוני" לעיר מודרנית עם היכל תרבות, היכל ספורט, מרינה, כבישים מעולים, שכונות יפות ומטופחות, מערכת חינוך מעולה ופארקים מרהיבים. 15 שנים הייתי סגן ראש עיר וחבר מועצה ואינני זוכר שאי פעם העירייה העלתה את הארנונה באופן דרמטי. לא פעם יזמתי דיונים עם ראש העיר בנושא.

לכל טורי הדעות של יורי זמושצ׳יק – לחצו כאן!

ההסבר של הנהלת העיר לעליה הכל כך דרמטית במחיר הארנונה הוא בנאלי עד כדי מעורר רחמים ומסתכם במשפטים צפויים של "פיתוח העיר, השקעה בתשתיות , ירושה קשה" ועוד בלה, בלה פוליטי חסר משמעות.
ההסברים הנ"ל אינם נאמנים לאמת , בלשון המעטה. המטרה של הכספים שהתקבלו מארנונה – מתן פעילויות בתחומי חברה, תרבות, חינוך, וכו ' (תקציב שוטף). התקציב פיתוח של העיר נוצר ממסים על בנייה, שימוש בתשתיות עירוניות וכדומה, כמו גם השקעה ממשלתית, בהתאם לתכנון מראש תוכניות המשותפות לעירייה ולממשלה. בשנה האחרונה בגלל הרחבת הבניה היו לעירייה הרבה הכנסות . כן נלקחו הלוואות בסך המגיע ל- 170 מיליון ש"ח, חוב שרק הוצאות המימון שלו (ריבית וכו') מגיע למילוני שקלים. יש להוסיף על כך כ 19 מיליון ₪ שהתקבלו מקצא"א ובכל זאת, העירייה וגם החכ"ל נכנסו לקשיים כספיים שיש אומרים שספק אם תשלום המשכורות לעובדים לא עלול להיפגע.
yuriZוהשאלה הלגיטימית היא, איך הגענו למצב הזה בתוך שנה וחצי ? איך הצליחו ראשי הערים בעבר לפתח את העיר בלי להכניס את היד בצורה כל כך בוטה לכיסו של התושב.וגם אפשר לשאול למה מעלים את הארנונה יחד עם קיצוצים של מיליונים בתרבות וגביה על חניה ( לראשונה בתולדות העיר) והעברת 16 מיליון ש"ח שנכנסו ממכירת קרקע של העירייה מתקציב הפיתוח לתקציב השוטף. ( גם זה חסר תקדים )

 

אני חושב שהסיבות האמיתיות לכך, הן ;
איוש של עשרות משרות מיותרות.
תשלום שכר גבוה ליועצים שאינם עושים דבר אך מישהו החליט משום מה לתגמל אותם.
בזבוז כספים על יחסי ציבור ללא גבול.
חוסר מקצועיות הנובע מפיטורי אנשי מקצוע והחלפתם ב"אנשי שלומנו" (שחלקם אפילו לא תושבי העיר).
השקעות מיותרות שנעשו בהחלטות חטף ללא שום חשיבה אסטרטגית.
הוצאות על פרוייקטים במחירים כפולים מחירים שבוצעו בעבר.

באחריות מלאה אני מצהיר שבדרך שהנהלת העיר מובילה אותנו לא רק נרגיש נטל כלכלי אלא גם נראה הרס הדרגתי של מערכי התכנון והבקרה של העירייה ומהנסיון והידע שלי אני רוצה לאמר שפיתוחה ושגשוגה של העיר לא מחייבים נטל כלכלי גדול יותר על התושבים. ניתן להשיג זאת על ידי תכנון, ושיתוף גדול יותר של התושבים בניהול העיר.

Loading...