יצחק קאפח: החלטה נבונה היא הפעולה הנכונה

'הסוכה הלבנה' של רונן טבקול, הפכה לסמל לחייהם הקשים של בעלי עסקים בעיר. אשקלון זקוקה לאטרקציות עירוניות, אז תנו לצעירים לחיות וליהנות | תושבי אשקלון בצרות וקצא"א שוב בכותרות. הפתרון לזיהום הסביבתי הוא להרחיק את הסכנה לפני שלא תהייה דרך חזרה | הזוכה במקום הראשון, הוא אבי גבאי שנכנס דרך החלון. סוד הניצחון הוא להבטיח לקיים הבטחות וגם להחליף דעות ישנות | אחרי תיק 1000, 2000 ו- 3000, הגיע הזמן לטפל גם בתיק 4000 . אמנם אין תיק כזה במשטרה, אך הגיע הזמן לבדוק מדוע אנחנו תקועים בענייני בריאות, כלכלה וחברה. יצחק קאפח

0 71

יש רגעים בחייה של עיר, שטובת התושבים שלה אמורה לגבור על הקיבעון המצוי בתקנות מנהליות, שלפעמים הן דרקוניות למדי. השבוע קם לתחייה שוב, סיפורה העסיסי של 'הסוכה הלבנה' בחוף הצפוני, ויחד איתה גם חילוקי הדעות בהנהלת העירייה האם לתת לבעלים, רונן טבקול, אישור עסק זמני, או לא. טענת העירייה הרשמית היא, כי חלק מהאתר נבנה ללא רישיון ואמור להיהרס. היזם טוען, כי העירייה מתנכלת לו ורק מערימה קשיים.
מבלי לסתור את הוראות החוק ותקנות הבנייה, כי אנחנו שומרי חוק כמובן, עומדת השאלה העקרונית בפני הנהלת העירייה והיא: אם כל נבחרי הציבור בעיר לדורותיהם רצו להפוך את אשקלון ל"עיר תיירות" וקוננו על בריחת הצעירים ממנה, אבל – עינינו הרואות – לא עשו הרבה בעניין, האם לא הגיע הזמן להקל על יזמים שרוצים לבנות מקומות בילוי, ומשקיעים ממון, יזע ודמעות? הרי מדובר באינטרס חברתי ותיירותי, לטובת הציבור בעיר ומחוצה לה. ומה טוב לה לאשקלון יותר מאשר מקומות בילוי נוספים לצעיריה, מבחינה חברתית וכלכלית ברורה, במקום שיעזבו לערים אחרות אשר גוזרות את הקופון במקום אשקלון.
על-פי הפרסומים הפומביים בתקשורת המקומית, לא מדובר רק בפרשנות לחוקי הבנייה העירוניים, עם היתר או בלי היתר, אלא מדובר לכאורה בהתנגשות אינטרסים בין המשנה לראש-העיר, משה אטיאס ומהנדסת העיר, לבין היועצת המשפטית של העירייה, כאשר יד ימין של משה אטיאס ומהנדסת העירייה מעוניינת לאשר רישיון עסק זמני ליזם המקומי עד לסיום ההליכים, ואילו יד שמאל של היועצת המשפטית מרחיקה את האופציה להפעלת 'הסוכה הלבנה' והפרגולה המדוברת, על-פי דרישות החוק ונהלי הבנייה ללא רישיון, לטענתה. על-פי החוק היבש, ייתכן והיא צודקת, כי מה שנבנה ללא רישיון לכאורה, אחת דינו – להיהרס. אבל – איפה שיקול הדעת וקידום האינטרס הציבורי של צעירי אשקלון ותושביה. מי אחראי על טובת הציבור פה? מי?
דבר אחד ברור, לפחות לי: צריך לשים לב לדברי המשנה לראש-העיר, משה אטיאס, כשהוא אומר כי צריך להסיר את החסמים מדרכם של היזמים. גם כך, אשקלון מדשדשת מאוד בעניין הפוטנציאל התיירותי שלה ויש לה עוד המון מה ללמוד מערים אחרות בארץ ובעולם בנושא, אז לפחות שמישהו בעירייה יקבל בברכה יזמים קטנים וגדולים ולא יערים לכאורה קשיים. כולנו זוכרים את הבטחת הבחירות של איתמר שמעוני מיד לאחר בחירתו, כשהכריז: "רוצים יזמים, מסירים חסמים !!" היום הוא כבר לא נמצא, אך זה אמור להיות נכון בכל עירייה, כל הזמן.
בימים בהם מכריז משרד התיירות כי שנת 2017 צפוייה להיות שנת שיא בתיירות לישראל וגם השנים שיבואו אחריה, אין סיבה לא לנצל את הסיטואציה. אשקלון צמאה ומייחלת לכל מתחם פנאי ואתרי בילוי חדשים באשקלון, לא רק מבחינה כלכלית, אלא גם מבחינה חברתית תיירותית, כפי שצויין לעיל. באנו לבנות, לא להרוס. ישנן ערים מתחרות סמוכות לנו שתקבלנה בברכה את צעירי אשקלון ואת כספם, כאשר מקומות הבילוי הבודדים שעדיין לא נסגרו באשקלון, מסתכלים על הערים הסמוכות בקנאה. לנוכח המצב הבעייתי, כדאי שחברי מועצת עיריית אשקלון, עד האחרון שבהם, ש"שכנעו" אותנו בתקופת הבחירות כי טובת הציבור לנגד עיניהם, ייכנסו לעובי הקורה, יעלו הצעה לסדר ויחליטו סוף סוף לטובת הציבור, גם בביטול אתר הפסולת הבעייתי וגם בהקלות ובאישורים ליזמים חברתיים.

שוב בכותרות
לא ייאמן, אך שוב נמצאת חב' קצא"א בכותרות, והפעם לבקשת איגוד ערים איכות הסביבה אשקלון, המבקש להחמיר את תנאי העיסוק של החברה עקב זיהום האוויר והריחות הבלתי נסבלים שהיא גורמת לתושבים. הטענה המרכזית של 'איגוד ערים' נגד קצא"א, היא: טענות התושבים בעיר כי בעת פריקת אוניות הכימיקלים והחומרים בקצא"א, נגרם פרץ של ריחות מסריחים ששוטפים את אשקלון מדרום העיר עד צפונה. אותו 'איגוד ערים' שהגיע להסכמה עם קצא"א שתבנה תחנות ניטור ובכך חשב כי הגיע סוף לבעיה, רואה היום, כי תחנות הניטור כמעט אינן פותרות שום דבר. עובדה, הזיהום נמשך והחברה טוענת כי ידיה לא שפכו את הסרחון הזה, כשהעובדות בשטח מול פני 'איגוד ערים אשקלון' ומול פני המשרד להגנת הסביבה, מדברות בעד עצמן. ומי יגן על ביטחון תושבי אשקלון…
דבר אחד ברור: לא בכדי זומנה קצא"א לשימוע בפני המשרד להגנת הסביבה. גם לדידו של המשרד, המשוואה ברורה: האוניות הפורקות כימיקלים בקצא"א הן הגורם לזיהום. אבל הבעיה לא נעוצה במי הגורם לסרחון, זה ברור. הבעיה נעוצה בכך שקצא"א נמצאת כאן, קרוב אלינו. ממש גובלת בשכונות הדרומיות ואין פוצה פה. המסקנה היא: כי קצא"א צריכה להעביר את מיכליה מכאן, אל הדרום הרחוק במרכז הנגב. אחרת, וועדת החקירה הממלכתית שתקום כדי לבדוק מי אשם באסון שהתפוצץ עלינו מדרום, היא רק שאלה של זמן. אם מיכל האמוניה במפרץ חיפה עומד לשנות את מיקומו לנגב בעקבות החלטת בית-המשפט, אין סיבה שהרשויות לא תגשנה תביעה לבית המשפט להעביר מכאן את המיכלים הרעילים והנפיצים הרחק אל מעבר להרי החושך. 'איגוד ערים לאיכות הסביבה' מבזבז את זמנו עכשיו בחיוב קצא"א להתקנת מערכת 'מישוב אדים' להשבת אדי דלק וכימיקלים לחלל סגור, לאחר שבזבז את זמנו בעבר בחיוב קצא"א להתקנת תחנות ניטור. הפתרון הוא בהרחקה מאשקלון. אל תגידו לא ידענו. אנחנו הזהרנו.

התגנבות יחידים
כל השבוע כיכב אבי גבאי, יו"ר מפלגת 'העבודה' הנבחר על כל מסך ובכל תוכניות הראיונות בשידור חי, בשידור זמני ובשידור מאוחר, אז אני לא מתכוון להוסיף לכם על כך. אבל, פטור מבלי להגיד שום מילה על "הנבחר" החדש, אי-אפשר. אז כדי לצאת ידי חובת תגובה על השינוי המרענן במפלגה שכבר התכוונה להחזיר ציוד ולצאת לגלות הפוליטית שלה לאור כל המאבקים בתוכה, אציין כי בעיניי, מדובר באמת ברוח חדשה, מרעננת, שונה ואמינה, שהוא מביא איתו. לפחות כפי שמצטייר עד עכשיו מדמותו של אבי גבאי, יש בו משהו "אחר" שמשדר אמינות, למרות שלדעתי, הוא התפטר מהממשלה לא בגלל טיעון אידיאולוגי כלשהו, אלא כי לא מצא את מקומו בממשלת 'ליכוד', כי בברנג'ה שהוא מחובר אליה כמנכ"ל בזק לשעבר וכבעל תפקידים באוצר שעשה לא מעט מיליונים לכיסו, אין מקום ל"ליכודניקים", כי הרוב המכריע בחבר'ה שלו הם מהמרכז ושמאלה, חובבי ציון, ולא פחות מכך, חובבי בני דודינו הישמעאלים.
מה שבטוח: מוקדם לומר כבר היום אם תצלח דרכו של אבי גבאי, שהתגנב למפלגה בכניסה מפתיעה של 'התגנבות יחידים' וכבש את הכסא כשהוא מכה בוותיקים והנאורים בביתם. הוא ניצל את גורם 'החדשנות' ו'השינוי המרענן' שהכה בדיוק בלבה הישן והידוע לשמצה של מרכז המפלגה הוותיקה, שהציבור מאס בה. מכל מקום, כבר ראינו כוכבים מטאוריים עולים גבוה בשמי הפוליטיקה הישראלית, כמו אהוד ברק, חיים רמון, שלי יחימוביץ', ציפי לבני ועוד רבים אחרים שכבר נעלמו מאז, או נמצאים בספסלים האחוריים של בית המחוקקים הישראלי. אז כדי לא ליפול בניחושים והשערות, אני מאחל לו הצלחה, רק שייזהר מהרבה "חברים" ובמיוחד מהחיוכים המקסימים. מכל מקום: הישראלים הם מאותגרים ביטחונית. ככל שהאיומים הביטחוניים על ישראל יימשכו והאנטישמיות תגבר, סיכוייו של נציג מהמרכז ושמאלה כמו אבי גבאי לכבוש את ראשות הממשלה, עומדים לכאורה בסימן שאלה. בינתיים, שייהנה מההצלחה, כי הזמן העומד לרשותו במסגרת "הכנסת האורחים" של המפלגה המזדקנת, יסתיים, למרות החיוכים.

תיק 4,000
את פרשת הסיגרים והמתנות לכאורה של ראש הממשלה ואשתו, המוכרת יותר בשם: פרשת 1,000, אתם מכירים. את פרשת 'הדיל' לכאורה בין נתניהו לנוני מוזס מ"ידיעות אחרונות", המוכרת יותר בשם: פרשת 2,000, אתם גם מכירים, ואת פרשת הצוללות מגרמניה והשחיתות המסתובבת סביבה לכאורה, המוכרת יותר בשם: פרשת 3,000, אתם בטח ובטח מכירים. כולן, פרשיות בחקירה נמרצת של יחידת 'להב 433' של המשטרה, שעושה לילות כימים כדי למצוא אשמים. הייתי מסתפק בשלושת הפרשיות כי די והותר עבודה יש למשטרה וכדאי שיתרכזו במה שיש. למרות זאת, אני טוען כי יש לחקור את פרשת 4,000. פרשת 4,000 ??? אתם שואלים??? מה זה? האם לא די לנו בשלושת הפרשיות הקודמות כדי שתיפול עלינו עוד אחת??
ובכן, פרשת 4,000 היא פרשה לא קיימת, בינתיים, אבל אני, עבדכם הנאמן, יצרתי אותה יש מאין והיא פרשה שהחשד העולה ממנה הוא ניהול לא אפקטיבי של המדינה ובריחה לכאורה מקבלת החלטות אמיצות. כלומר: ראש הממשלה עוסק לכאורה כל הזמן רק בעניינים ביטחוניים לאומיים ואיומים חיצוניים אמיתיים ולא אמיתיים על ישראל, אך בינתיים אין לכאורה טיפול אמיתי בענייני רווחה דחופים, כמו העלאת קצבאות לנכים, חלוקת קצבאות לניצולי שואה, טיפול אמיתי בהסדרת הדיור הציבורי למשפחות נזקקות ועוד. אין לכאורה טיפול בנושאים כלכליים, כמו הורדת מחירי הדיור לזוגות צעירים, הורדת מחירי הריבית של משכנתאות לדירה ראשונה, פיקוח אמיתי על בנייה איכותית של דירות חדשות, הורדת יוקר המחייה ופיקוח על מחירים הגיוניים, הורדת מחירי הדלק ומחירי המבחן השנתי לרכב ועוד. אין טיפול לכאורה בנושאי בריאות דחופים, כמו טיפול במשבר רופאי הילדים חולי הסרטן בהדסה, בניית בתי חולים חדשים לאוכלוסיה הגדולה והמבוגרת, קידום ועידוד רופאים חדשים בפריפריה, תוספת מיטות בבתי חולים קיימים בכל הארץ, אין טיפול לכאורה בנושאים חברתיים, כמו טיפוח חברות מצוקה ונוער שוליים, הקצאת תקציבים למוסדות לנכים ולחולי נפש קשים, טיפול והקצאת תקציבים להלומי קרב יוצאי צה"ל, העלאת קצבאות לקשישים חסרי פנסיה ועוד ועוד, ומדובר ברשימה חלקית של טיפול לקוי לכאורה ו/או אי-קבלת החלטות אמיצות לכאורה של ראש הממשלה ושרים המופקדים על כל אחד מהנושאים שהוזכרו לעיל.
דבר אחד ברור: בנימין נתניהו "מזייף" לדעת הציבור, בניהול ענייני המדינה, על-פי סקרים שנערכו לאחרונה. לא בכדי, נמצא אבי גבאי בסקרים שהתפרסמו יום אחד אחרי בחירתו לראשות המפלגה, על-פי דעת הציבור, במקום השני אחרי בנימין נתניהו כאחד שמתאים להיות ראש ממשלה, כשהוא עוקף בנונשלאנטיות פוליטיקאים וותיקים ממנו, כמו יאיר לפיד ונפתלי בנט. הכיצד ייתכן הדבר, אתם שואלים. ובכן, נכון להיום, הצליח אבי גבאי ליצור את התדמית האמינה הנכונה, של אחד שמבטיח וגם מבטיח לקיים. אנשים מאמינים לו, בינתיים. הוא הצליח ליצור אג'נדה של אחד שנראה אמין, נשמע אמין וגם מבטיח להיות אמין. הציבור מחפש מנהיג שקל יהיה ללכת אחריו, גם אם יהיה קשה יותר, מבחינה ביטחונית, מבחינה כלכלית וגם מבחינה חברתית. וזה משתקף נכון להיום, בדבריו של אבי גבאי.
אשר על-כן, לצד אותן פרשיות הנחקרות ע"י הרשויות בכל הקשור לראש הממשלה, תהיינה חמורות ככל שתהיינה, הפרשה שצריכה להיבדק היא הפרשה הנוגעת ישירות לכל אחד ואחד מאיתנו, 'תיק 4,000'. מי שהופקד ע"י הציבור לנהל את ענייני המדינה על הצד הטוב ביותר, נתפס בעת

Loading...