דור הסמארטפון

0 58

בשנים האחרונות הפכו הסמארטפונים למכשיר שיש כמעט לכל אחד. תלמידי התיכון כבר מכורים וגם המבוגרים יותר לא יסתדרו בלעדיהם. אבל המגמה החדשה היא בני הדור השלישי שמתחילים להתמכר לחידושים ."ככל שילך ויעבור הזמן בני הנוער יתמכרו יותר", מספר בעלי חנות quick phone אביחי אזולאי ."יש עולם שלם דרך הסלולר וככל שהזמן עובר בני הנוער מגלים אותו יותר".

התלמידה עמדה ליד המשרד כשדמעות זולגות מעיניה. רק עשר דקות קודם לכם המורה החליט להחרים לה את מכשיר הסמרטאפון כיוון שהשתמשה בו בשיעור- בניגוד לכללי בית הספר-, וברגעים אלו נדמה היה לה כי חרב עליה עולמה. בסיום השיעור החליט אותו מורה לתת את המכשיר לרכזת השכבה, ואותה תלמידה עמדה וחיכתה לקבלו בחזרה. "מה אני אעשה עכשיו בלי הפלאפון?", אמרה בבכי לחברותיה לצדה. זר לו היה נקלע למקום, היה בטוח כי חלילה קרה אסון ולא מדובר בסך הכל בפלאפון שיחזור בקרוב לבעליו. אבל נדמה כי עבור אותה נערה, מדובר היה בכאב גדול ואמיתי, יהיו כאלו שיגידו שהיא לא היחידה ובני הנוער, כמו רבים מהמבוגרים הפכו פשוט מכורים לסמארטפונים שלהם, שלמעשה הומצאו רק לפני כמה שנים. אז עד כמה באמת בני הנוער זקוקים לסמארטפון כיום? באיזה צורה הוא משפיע על חייהם? והאם הם רואים את עצמם מסתדרים בלעדיו?

"הסמארטפון הוא לגמרי התמכרות", יורה השבוע באוזנינו השבוע תלמידת כיתה יא' בתיכון עירוני מקיף א' באשקלון שלא מנסה לייפות את המציאות. "אתה לא יכול להפסיק עם זה אתה בודק כל רגע מה השעה, בודק אם יש לך הודעות חדשות אתה לא שם לב ואתה לא יכול בלי זה. זה עניין של הרגל אתה רגיל פשוט כל היום להתעסק עם הטלפון, הרי היום כל דבר עושים עם הסמארטפון".

מה לגבי החברים והחברות בבית הספר?

"אני חושבת שכל מי שאני מכירה הוא כזה. לדוגמא אין מישהו בכיתה שלי שאין לו סמארטפון . ולמעשה אני לא ממש מכירה מישהו שאין לו סמארטפון".

אם אבקש ממך לוותר על הסמארטפון ליום אחד?

"אין מצב, אני ארגיש שחסר לי משהו".

מתברר שבאופן לא מפתיע הרבה מזמן ההשקעה בטלפונים הניידים מוקדש לאפליקציית הוואטסאפ הפופולארית ."כל פעם קמה קבוצה אחרת, היום לכל דבר פותחים קבוצת וואטסאפ", מספרת אותה תלמידה. "אני משתיקה תמיד קבוצות. אני נמצאת בפלאפון כל הזמן ולראות כל הזמן הודעות קופצות זה מפריע אז אני פשוט שמה את זה על השתק. הוואטסאפ בהחלט משפיע על סדר היום, בשנה האחרונה גם הסנאפצ'ט נכנס חזק, ואני לא מדברת על הפייסבוק והאינסטגרם כמובן, שם יש תחרות סמויה למי יש יותר עוקבים".

האם ההורים מתנגדים לזה? לא מבקשים ממך להפחית את השימוש בטלפון?

"האמת היא שזה לא מפריע להם, אז לא ממש הם לא מתערבים בזה."

עוד תלמידה ששפכה אור על המגמה היא תלמידת כיתה יא' בבית הספר "אורט הנרי רונסון", שביקשה להישאר בעילום שם ומספרת על הנושא מנקודת מבטה. "אני חושבת שיש כאלו שבהחלט מכורים למכשירים האלו, הם לא מזיזים את הראש מהסמארטפון, ממש ככה. אתה פשוט רואה אותם כל היום עם הפנים בתוך הטלפון. אנשים הולכים וכמעט נתקעים בדברים בגלל שהם מרוכזים בפלאפון". מצד שני היא מתארת גם מציאות שונה. "יש ילדים מהשכבה שלי שאני רואה שהם בכלל לא מתעסקים בזה, אולי לעיתים רחוקות, והם פחות מחוברים לקבוצות בוואטסאפ".

האם ועד כמה מתעסקים עם הפלאפון בשיעורים?

"תלוי איזה שיעורים וכמה הם מעניינים. שיעורים שאתה מרוכז בהם או שאתה מפחד שייקחו לך אותו לכל היום אתה לא מתעסק אתו בשיעורים אחרים מתעסקים קצת יותר."

עד כמה הוואטסאפ משפיע על החיים שלך ושל חברות וחברים שלך?

"משפיע מאוד, אני הרבה זמן בוואטסאפ ואני לא לבד הרבה חברות שלי מדברות איתי שם".

מי שלא ממש מופתע מתיאור המציאות של תלמידות התיכון הוא אביחי אזולאי בעלי חנות "quick phone" המוכרת טלפונים ניידים ואביזרים בסמוך לעיריית אשקלון, "בני הנוער פשוט לא יכולים היום בלי הטלפונים החכמים שלהם", מספר אזולאי. "אני נתקל בזה לא מעט בחנות וגם מחוצה לה. לדברי אזולאי המצב לא ילך וישתפר אלא להיפך. הוא צופה התמכרות חמורה הרבה יותר בעתיד הלא רחוק, ואולי כרגיל מי שאשם זוהי הטכנולוגיה שהולכת ומשתבחת עם השנים. "בני הנוער קשורים לסמארטפונים שלהם יותר ויותר עם הזמן, "הוא מסביר, "הם כל הזמן מגלים דברים חדשים שלא היו קיימים עד היום בכלל. אני כבר לא מדבר על הדור הקודם, שלא היה להם טלפונים בכלל. אני מדבר על כמה שנים אחורה שהיו מדברים ושולחים הודעות. היום ילדים לא נפגשים בחוץ, הכול דרך הסמארטפון לדוגמא משחקי מחשב הם משחקים בקבוצה כל אחד דרך הטלפון שלו, לבד בחדר שלו ומשחקים, כמעט לא נפגשים".

אם קוראים את דבריהם של התלמידות כמו גם של פאר קשה להיות מופתע באמת מתוצאות מחקר בנושא. במחקר שפורסם באתר ynet אותו ערכה ד"ר לירז מרגלית בעלת Phd בפסיכולוגיה וחוקרת חווית משתמש בחברת ClickTale – המפתחת טכנולוגיה לניתוח התנהגות גולשים ברשת. על פי המחקר ההתמכרות לטלפונים החכמים בהחלט קיימת ברחבי העולם ובישראל אף יותר, "אצל הישראלים ההתמכרות יותר חריפה. מאוד קשה ללכת אחורה מהמצב הזה כי נוצר שינוי במבנה של הנוירונים במוח. לישראלים יש נטייה לקבל את הטכנולוגיה בפתיחות יתר' ", מספרת מרגלית במחקר.

אבל אם ההתמכרות של בני הנוער היא צפויה ומובנת מאליה, הרי שגם המבוגרים יותר היום מכורים לטלפונים החכמים ושקועים בהם במשך רוב היום. אבל ההפתעה הגדולה היא ההתעניינות של בני הדור השלישי במכשירים החדשניים. "יש לי לקוחה בת 87", מספר אזולאי . "היא מגיעה במונית עם מקל הליכה. היא צלולה לגמרי, אני מראש מכין לה את הכיסא שיהיה לה איפה לשבת. היא שואלת שאלות ומתעדכנת. היא רוצה לדעת לשלוח תמונות בוואטסאפ, לכתוב הודעות , לתקשר עם הנינים שלה. היא באה פעם בשבוע בערך , ובכל פעם אני מקדיש לה הרבה זמן אבל בכיף גדול". מתברר שזו אינה הלקוחה המבוגרת היחידה של אזולאי, והוא מעביר

הדרכות ללקוחות מבוגרים, ומסביר להם על הטלפונים החכמים. "החברים הללו סקרנים מאוד הם ממש רוצים לדעת הכול, וברגע שהם לומדים הם ממש שמחים".

מה התגובות שלהם?

"הם תמיד אומרים לי תודה ושולחים אלי את החברים שלהם ולקוחות חדשים. הם אומרים לי 'לנכדים שלנו אין סבלנות להסביר לנו ככה"

Loading...